بررسي رفتارهاي كنوني در زندگي ام

ژانویه 27, 2008

در حال حاضر ايجاد رابطه و وجه اجتماعي ام خوب است وليکن با دوام نيست و بدليل آنکه احساسات خود را نمي توانم به راحتي بروز دهم در مرحله اول خودم را اذيت مي کنم و کمي خودخوري دارم و از خيلي چيزها که بايد بيان کنم مي گذرم و در خودم مي ريزم و در نهايت چند نوع رفتار از من بروز میکندگاهی این هست که در يک موقعيت خاص سريعا” کنترل از دستم خارج شود و برخورد تند و خشمگينانه اي بروز دهم .و در شکل دیگر رفتار اينکه با حرکات بدن ، چشم و برخي کلمات به مخاطبم حس ناخوشايند خود را به او انتقال مي دهم و او کم کم دور مي شود.

جالب اينجاست که اصول و تکنيکهاي ايجاد رابطه و تداوم بحث و گفتگو در جلسات و مجالس را چه دو نفره و يا چنر نفره به خوبي مي دانم و از آنها در جلسات کاري و فاميلي استفاده مي کنم و مطالبم را به بهترين شکل ممکن به مخاطب انتقال مي دهم و معمولا” بسيار موثر واقع مي شود. مثل تکنيک حرکات دست و چشم با مخاطب ، تاييد اوليه حرف مخاطب و شناخت نگرش مثبت و منفي او و انطباق کلامم با موضع موقت مخاطب براي پرداختن به بحث و مجاب کردن يکديگر !

به تجربه دريافته ام که وقتي چيزي را در خودم پنهان مي کنم کم کم در وجودم قوي مي شود و به صورت يک انرژِي منفي و مخرب در اطرافم پخش مي شود به حدي که مي تواند به چيزهاي اطراف تاثير نامناسب بگذارد .يادم مي آيد در زمان خدمت سربازي از اينکه من به عنوان افسر نگهبان در محل خدمت شب را کشيک بدهم و بيدار باشم خيلي دلخور بودم و يک ماهي از اين موضوع فرار کردم و ليکن در نهايت نوبت به من رسيد و من عوض اينکه انزجارم را از اين موضوع حداقل به دوستم نشان بدهم و بيان کنم چيزي نگفتم و در خودم حفظ کردم و حتي ابراز علاقه ساختگي داشتم و دقيقا” آن شب انرژِي منفي درونم در اتاق افسر نگهبان چيز سالمي را باقي نگذاشت ، سماور برقي سوخت ، ميکروفن بلند گو اداره سيمش قطع شد ، تلويزيون قديمي آنجا لامپش سوخت و از همه مهم تر و نادر تر اينکه فن بخاري بزرگ اتاق خراب شد (موردي که حتي تعمير کارش نيز تعجب کرده بود و مي گفت خيلي نادر است چه جوري اين طور شده است) و همه اين وقايع در کمتر از 5 ساعت باهم اتفاق افتاد و من بجز سماور که يک بار چاي دم کرده بودم به هيچ کدام از آنها حتي نزديک هم نشده بودم!!

و من اين را بعد ها با تفکر زیاد فهمیدم ودانستم و لی در آن روز از حادثه واز اين موضوع لذت مي بردم ! آري مي دانستم ! و با وجود اينکه هيچ گاه غرضا” اين کار را نکردم ولي مي دانستم که از چيست!

مطلب دیگر آن است که به اطرافيان خود کمي بي توجهم و اين موضوع وقتي پر رنگ تر مي شود که آنها در مورد چيزي صحبت ميکنند و من ظاهرا سرم را با چيز ديگري گرم مي کنم تا به آنها بی توجهی کنم و نکته اي که خيلي اوقات ذهنم را مشغول مي کند نحوه رفتارم با برادرانم است آنها از من کوچک تر هستند و من فرزند اول خانواده ام. در اکثر مواقع با يک حالت آمرانه با آنها برخورد ميکنم و ميزان قابليت اطمينانم به آنها کم است با اينکه توانائي هاي آنها را به خوبي مي دانم و از آنها در انجام برخي کارها مثل يک بازي فوتبال استفاده و بهره مي برم و درکارها با يکديگر موفق هستيم ولي رفتار من با آنها کمي از روي بالاسري است و کمي هم سختگيرانه عمل مي کنم.

در کودکي برادر کوچک بعد از خودم را خيلي و گاهي هم محکم مي زدم ! متاسفم! با اينکه اهل دعوا و مرافه با ديگران نبودم ! ولي براي اينکه او را تحت سلطه خودم داشته باشم اين کار را مي کردم آن موقع من 12 سالم بود و شايد تا 20 سالگي اينطور بود ،براي نرفتن به کلاس زبان انگليسي کتک خورد و رفت هرچند که حالا به نفع وی شده است!

چند روز پيش طبق دستور المعل شما براي رفع دافعه و کسب جاذبه با دو نفر از نزديکانم مشورت کردم يکي همان برادرم بود چون ارتباطم با او زيادتر از بقيه است و ديگري همسرم بود و موضوع کردار و رفتار و گفتارم را با آنان مطرح کردم جالب بود حدود 80 درصد موارد آنها يکسان بود و در مجموعه حرفهايشان چهار مورد را به من تذکر دادند که نسبت به ديگر چيزها مهم تر بود و آنها عامل مسائل ديگري مي شدند:

اول اينکه در صحبت کردن با ديگران وقتي حالت شوخي مي گيرم ,مدام آنها را مسخره مي کنم و طرف مقابل از اين موضوع کمي دلخور و ناراحت مي شود بخصوص که اگر در جمع باشد هر چند که توهين مستقيم نمي کنم ولکين نتيجه نارضايتي اش يکسان است.

دوم اينکه در اکثر مواقع مخاطب من به حرف هاي من خوب گوش مي دهد و توجه دارد ولي وقتي نوبت او مي شود من کامل گوش نمي دهم و بي توجهي نشان مي دهم و يا اينکه حرف او را بي اهميت نشان مي دهم.مثلا” در وقع حرف زدن ديگري به ساعت ، تلويزيون يا روزنامه مشغول مي شوم و فقط با حرکت سر حرفهاي او را تاييد مي کنم!

سوم :اينکه خيلي سريع با حرف مخاطبم مخالفت و رد ميکنم و فرصت ابراز کامل را به او نمي دهم و وضعيت او را تاييد نمي کنم.

و چهارم در هنگام بحث يا حرف زدن در مورد چيزي حتي معمولي ، عقيده ام را چنان مطرح مي کنم که مثل اينکه فقط اين عقیده درست است و غيرآن هم اشتباه است و حالت تاکيد و سلطه در آن نهفته است (اين حرف برادرم بوده و حق دارد) و گاهي با عصبانيت و پرحاشگري و سردي يا بي حوصلگي همراه مي شود (اين حرف همسرم است او هم حق دارد)

تمامي موارد درست بود و برخي از آنها مثل يک عادت در وجودم نشسته است و قبول دارم که اينگونه بودم ، هستم و مي خواهم نباشم! خودم را جاي ديگران گذاشتم و قضاوت کردم من هم دوست ندارم با چنين کسي و رفتار و گفتاري ادامه دهم! مگر غير اينست! کلام بار معنوي و مخرب زيادي مي تواند داشته باشد و شروع دوستي و ارتباط موثر با کلام خوب است ! و کلام با نيت و ذهنيت من ارتباط دارد!

يک موضوع مهم اين است که من يادم نمي آيد از کسي تعريف کرده باشم! بغير از بچه ها و گاها” در بازي فوتبال با دوستانم! هنگام تعريف کردن از ديگران مشکل بسیاری دارم .البته مي دانم بحث چاپلوسي و تملق مدنطرم نيست ولي بهر حال هر کسي به اندازه ظرفيت و استعداد خودش کارهائي را خوب و خلاقانه انجام مي دهد و من مي توانم در حد آنچه واقعيت دارد و اتفاق افتاده است از او تعريف و تمجيد و تشکر بکنم.این کار بسیار مهم و در تشویق دیگران برای ادامه کارهای خوب موثر است. ولي برای من امکان ندارد یاکم اتفاق مي افتد و کمي هم با اکراه پيش مي روم! حداقل اينکه نکات مثبت کار کسي را مي توانم با او مرور کنم ! ولي نمي کنم !! اما وقتي ديگران با من اين کار را مي کنند حس خوب و دوستانه اي پيدا مي کنم البته نه اينکه مغرور و خودخواه شوم ولي از اينکه اين واقعيت را مخاطبم حس کرده است و بيان نموده است خرسند مي شوم و به او نزديک تر مي شوم و حمايتش مي کنم و بار ديگر که او را مي بينم دوست دارم با او بيشتر باشم! ولي من اينگونه نيستم! عجيب است ! حتي براي خودم !

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s