بررسي محدوديتهاي زندگي ام و راه حل ها

ژانویه 28, 2008

از وقتي که شروع به تغيير در خصلتهاي و خصوصيات دروني ام کرده ام متوجه موضوع خاصي شده ام و آن اينکه تغيير خصلتهايي که در نهاد انسان جا افتاده است و به شکل عادت در آمده است ، بسيار سخت است و سختي آن بيش از آني است که تصور مي کردم در اين خصوص چند مشكل و محدوديت وجود دارد:

يکي آنکه اين خصلت در ذات و درون من است و به نوعي منحصر بفرد است و با توجه به سابقه من در کودکي ، افکارم و انديشه هايم که متناسب با وضعيت خانواده قبلي و فعلي ام مي باشد و نمي توانم از نمونه هاي ديگر و يا ديگران استفاده و مقايسه کنم.

دوم در عادات و خصلتها حس مي کنم در جهل مرکب گير مي افتم چون اشاره داشتم که برخي چيزها را حتي خوب و پسنديده مي پنداشتم در حاليکه نادرست بودند اينکه انسان بداند وضعيت فعلي پندار، رفتار و گفتارش در چه موضعي است و آگاه باشد از خير و شرش ، حدود 50 درصد مسئله است و اين را متوجه شدم که برخي از خصلتها و خصوصيات دروني ام را نمي شناسم و اگر هم فکر ميکنم مي شناسم اشتباه بوده اند و اين يک حلقه جهل است که درون آن قرار مي گيرم .

سوم تغيير سخت است! عادات قبلي مثل يک غل و زنجير با انسان همراهند و توان دستان در باز کردنشان کم است! اگر فرض کنيم قرار بود تغيير ديگري مثل لاغر شدن يا چاق شدن ، گرفتن روزه ، بخشش مال ، سفر کردن و يا غيره بود هر چند ابتدايش کند باشد ولي شدني تر و راحتتر بود و با يک برنامه ريزي چه کوتاه ، چه بلند مدت ، حتي در برخي موارد به شکل ضربتي مي توانستم حلش کنم ولي اين (تغيير خصلتها و عادات بد) يکي چيز ديگري است.

چهارم يکي دو هفته اوضاع خوب بود ولي خيلي سريع برگشت! حس مي کنم دارم مي روم جلو ولي مثل موج دريا که به سمتت مي آيد ولي در زير پايت ماسه ها بر ميگردد! برمي گردم عقب! جهت گم مي شود پسرفت دارم يا پيشرفت؟

پنجم خسته مي شوم و کمي بي حال! يکي به خودم مي گويد حالا فعلا” ولش کن بعدا”!

ششم چون قرار است در اين مسير احساساتم را راحت بيان کنم بايد بگويم برخي اوقات حس تنهائي عميقي دارم با اينکه از جنس تنهائي است ولي ناراحت کننده نيست گاهي دلچسب هم مي شود ولي تهي مي شوم ! توي خودم هستم و دستانم کمي مي لرزد شايد هم مي لرزانند!

هفتم تنبلی !

با وجود این محدودیتها شروع به انجام برخي كارها و راه حل ها براي بهبود وضعيتم کرده ام که موارد زیر را به صورت خلاصه می آورم:

در برخورد با ديگران و دوستان ، هنگامي که با آنان صحبت مي کنم سعي مي کنم در گفتار و حرکت اعضاي بدنم بخصوص چشم هايم مراقبت ويژه اي داشته باشم و کارهايي را که عادت کرده بودم را انجام ندهم مثل خميازه نکشيدن ، ساعت نگاه نکردن ، عدم استفاده از کلمات تکراري ، خوب گوش دادن و توجه کردن به مخاطب ، اجازه دادن به ديگران به تمام کردن صحبتشان ، تاييد اوليه و نتايج آنان در استدلالهايشان و غيره

با نزدیکانم در خصوص برخی از کردارها و گفتارم مشورت کردم موارد آنها را لیست کرده ام و تقریبا” در اکثر مواقع مدنظر دارم.

یک دفترچه را مامور کرده ام که همیشه همراهم باشد و در مواجه شدن با دیگران تمامی احساستم را که با مخاطب (دوست ، همکار ، اقوام و دیگران) داشتم می نویسم تا بعد بازخوانی کنم و بسنجم.(نتایج جالبی می گیرم با بیگانگان خیلی سرد و رسمی هستم! با همکاران آنانی که خوشم نمی آید به سردی بیگانگان و یا به گرمی تصنعی اما سرد قلبی ! با اقوام و نزدیکان گرم ولی بی تفاوت ! با دوستان و همکارانی که از آنها خوشم می آید گرم ولی گذرا ! ) به حسها توجه نکرده بودم حسها را درک می کردم ولی تجزیه و تحلیل نکرده بودم وقتی کنار کسی هستم و یا اینکه او را برای مدتی کوتاه می بینم اگر از او خوشم نیاید یک حس اکراه و دلزدگی در درونم بازی می کند دوست دارم زودتر حتی با یک سلام و احوال پرسی گرم و خداحافظی گرم تر از او جدا شوم و یا اینکه او را جدا کنم!

به زبانم و اصطلاحات و کلمات دقت زیادی اعمال کرده ام و با مخاطب با سخره و نیش حرف نمی زنم برخی اوقات از دست در می رود ولی حجمش خیلی کم شده است ولی وقتی هم سراغم می آید خیلی باردار و سنگین است! ولی اکثرا” قابل کنترل است و پیشرفت داشته است.

تصمیم دارم لیستی از دوستان ، همکارانی ، اقوام و حتی همسایگان و غیره را تهیه کنم کسانی که در ماه سه الی چهار بار می بینم و حسم را در خصوص هر کدامشان بنویسم و دلیلش را بررسی کنم و نحوه ارتباطم را با آنها بهبود بدهم.

خداوند متعال را شاكر هستم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s