زمان كمي دارم زندگي كوتاه تر از آني است كه به ما گفته اند!

ژانویه 30, 2008

برخي احساسات و نيات در لحظه حضورشان رنگ سبز را ندارند و دنيوي هستند از دنيوي بودنش بگذريم نفساني هستند و بيشتر مبتني بر خواسته و اميالم مي باشند.براي آنكه عملي را انجام دهم گذشته از آن كه اعمال و افكار وگفتار را تجزيه و تحليل بايد شوند فرمت وقوع يك عمل ، يك گفتار و يك فكر را بايد ديد چگونه است؟ در كنكاشهاي دروني به اين رسيده ام كه چند مرحله:

اول :حس موقت ، دوم: فكر و انديشه ، سوم:حس قوي تر و تدوام دار (ذهنيت) ، چهارم: نيت ، پنجم: عمل يا واكنش فيزيكي و ششم:ارزيابي

مي باشد. بعنوان مثال ابتدا بويي را حس مي كنيم وليكن چون مقدارش كم است به صورت گذرا به آن مي پردازيم و بعد از مدتي اين بوي حس شده در فكر و مغز ما شكل مي گيرد كه احتمالا» بوي ناخوشايند از چه مي تواند باشد و شبيه چه بوهاي قبلي تجربه شده امان بود! و بعد از تدوام بو و حس مداوم آن اين ذهنيت در ما شكل مي گيرد كه اتفاقي افتاده است كه اين بو بيشتر شده است و لذا نيت مي كنيم مبني برآنكه شايد بد نباشد آشپزخانه يا خانه را بررسي كنيم و وقتي نيت قوت مي گيرد بلند مي شويم و چك مي كنيم چه خبر شده است و بعد از مشاهده مكانهاي مختلف و پيدا كردن محل ايجاد بو در بر طرف كردن آن و يا هر واكنش ديگري مقتضي با آن را انجام مي دهيم و بعد از آن تمامي فرآيند وقوع حادثه و اعمال خويش را ارزيابي كوتاهي براي آينده و يا ثبت آن در حافظه مي كنيم و حداقلش آنست كه مروري يا خاطره اي براي گفتن به ديگران خواهيم داشت.

حال در فرآيند زندگي هر انساني اين مراحل اتفاق مي افتد و روند زندگي جاري مي گردد و حال در اين مراحل در اكثر اوقات متناسب با گوش دادن به تمالات و نفسانيات و لذات درون انساني؛ مرحله حس موقت (اولي) را خودسازيش مي كنيم و از تجربيات گذشته در تكرار برخي از اعمال بهره مي بريم.در كسب ثروت ، شهرت و مقام و لذت تلاش مي كنيم و هر روز بيش از روز ديگري تجربه و تعميم و توسعه اش ميدهيم.

اين تجزيه و تحليلي بود كه در وقوع اعمال و گفتار خويش بعلاوه ايجاد افكارم رسيده ام (خيلي به تبين هاي فلسفي و غيره كاري ندارم) و آنچه براي يك سالك مهم است كنترل و راهنمايي كليه اين مراحل در راستاي و ياد يا ذكر حضرت دوست » خداوند متعال » مي باشد.كه باور و يقين داشته باشد و ياد كند در همان مرحله اول كه اين حس و درك موقت از نشانه هاي اطراف و دنيايش از آن و به قدرت اوست لذا هر آنچه كه مي خواهد فكر و انديشه نمايد مبتني بر ياد و رضاي اوست و اين انديشه هاي هم راستا با رضاي او حس حضور در درگاه حق و براي حق را بيشتر تقويت مي كند و مبتني بر اين حضور نيت يا نيات خويش را سازمان دهي مي كند و با توكل و قدرت او به انجام نيت صورت گرفته مي پردازد و در نهايت به بررسي و ارزيابي مراحل طي شده مي پردازد كه انحراف و تخطي از رضاي پروردگارش نداشته باشد و اگر داشت براي آينده تكرار نكند و چرايي آن را بيابد!

آب مي خورد ، نان مي بلعد ، به ديگري سلام مي كند ، در حمام بهداشت مي كند ، در رختخواب مي خواب ، يا با همسر صحبت ميكند، با فرزند بازي ميكند ، كار و كسبش را مي پردازد ، پول را مي گيرد ، خرج مي كند ، مي بخشد ، جمع مي كند ، روياء مي بيند ، مي خندد ، مي گريد ، و … و … كليه مراحل مبتني بر راستاي صحيحش پيش مي رود.و در هر لحظه و هر جا با اوست و براي اوست و به خواست اوست!

در گذشته استادم در زمينه انجام و اعمال تذكر مي داد و حال گاهي بر روي قسمت مرحله اول و دوم كه يك حس و تمايل كاذب موقت و يا اينكه يك انديشه گذرا را متذكر مي شود كه جدا از اينكه در راستاي صحيح نمي باشد بالذاته نيز درست نيست و مبتني بر نفس سياه است.

در اين مرحله مانده ام ضمن اينكه وقوع اين مراحل حضور و وسوسه وقوع مراحل ديگر را تقويت مي كند و گاها» نيز اتفاق مي افتند!

امروز با آنكه براي مسائل اقتصادي و مالي دنبال برنامه ريزي و پيگير بودم ، ناخودآگاه مرحله يكم و دوم را درك مي كردم كه صحيح پيش نمي رود و تمايلات و زياده خواهي ها در آن پيدا مي شد و به خيال و تهي پردازي مشغول مي شدم.

از زمان و گذر آن استفاده بهينه نمي برم و آدمي فكر ميكند كه جاودانه است و كو تا فناي جسمي! ولي نزديك تر و كوتاه تر از آني است كه براي خودمان تعريف كرده و زمانبندي كرده ايم زود ميگذرد و كُند عمل مي كنيم و هر روزي را به روز ديگر حواله مي دهيم باشد براي بعد! تمامي چيزها زماني است براي تمرين و با تمرين و ممارست و تلاش براي كسب تجربه هاي درست به مهارت و آدم شدن پيش مي رود و پاكي را پاك تر مي كنيم تا لياقت تصور پاكي بي نهايت را داشته باشيم.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s