يك روياء عجيب شبانه بانگي براي آينده يا تفسيري براي گذشته!

ژانویه 31, 2008

يكي از معدود شبهايي بود كه بدليل خستگي زود خوابيدم با اين وجود ساعت يازده و نيم خوابم برد نزديك هاي ساعت چهار بيدار شدم قبل از بيدار شدن خواب مي ديدم و هر بار كه مي خواستم دوباره بخوابم دوباره يك نكته اي يا تكيه اي از خواب يا صدايي بيدارم مي كرد به ذهنم رسيد از كسي و يا جايي پيامي دارم و كمي هم فكر كردم شايد در منزل دارد اتفاقي قرار است بيفتد و هشدار مي باشد بهر حال از رختخواب بلند شدم سري به اتاق فرزندم زدم رويش را پوشاندم و سري هم به آشپزخانه موردي نبود ايميل ها و قسمت نظرات را چك كردم گفتم شايد پيام اضطراري و خاصي رسيده باشد و يا اينكه ايميلي از استاد دارم چيزي نبود! دل نگران نبودم ولي كنجكاو بودم خبري نبود برگشتم به رختخواب خوابي كه ديده بودم مرور كردم عجيب بود قبلا» مشابه اش را تجربه نكرده بود و تعبيري برايش نداشتم:

در اتاقي سيّد (پير مردي كوتاه قد و خوش رو و نوراني با لباس كت شلوار قديمي مربوطه به منطقه اي نزديك زنجان كه قبلا» يك بار بر حسب تصادف و خواست ايشان سوار ماشينمان كرده بوديمش و در حالي كه سالها قبل فوت كرده بود و ديدارش در خواب برايم عجيب بود هم در هنگام روياء و هم بعد از بيدار شدنم) بر روي صندلي نشسته بود و من و آقاي ث. هم آنجا بود در اطراف ما كيسه هاي مختلفي قرار داشت كه داخل كيسه ها تخمه هاي آفتاب گردان سياه رنگ يا خاكستري رنگ وجود داشت و سيّد شروع كرد به مشت كردن تخمه هاي برخي از كيسه ها و پاشش آنها در درون ديگر كيسه ها و انواع مختلف كيسه ها باهم كمي قاطي شد و در همان حال فكر مي كردم چرا سيّد اين كار را مي كند بعدش كي مي خواهد اينها را از هم جدا كند و او يكي دو بار ديگر تكرار كرد بهر حال با خودم گفتم اشكالي ندارد سيّد است ديگر حتما» صلاح مي دادند!

به كيسه اي در روبروي خودم و آقاي ث. نگاه كردم درون آن مكعبهاي سياه رنگي بود و در كيسه هاي بغلي اش هم تكه هاي سياه رنگي بودند كه يكي از مكعب ها را برداشتم به ذهنم رسيد كه آنها سوسك هاي سياه رنگ مي باشند خوب نگاهش كردم و با خودم مي انديشيدم كه اين سوسك ها همان نوع سوسكهايي است كه آقاي دكتر سفارش را كرده بود و ما كاري نكرديم!و از خواب بيدار شدم.

اين روزها بغير از مسائل شغلي معمول كمي هم به برنامه ريزي هاي اقتصادي آينده ام مي رسم و پولهاي كم ولي بلوكه شده در جاهاي مختلف را سرمايه گذاري مي كنم و ضمن اينكه روي اينترنت نيز فعاليت زيادي دارم تا مطالب سايت را انتقال دهم به جاي قبلي ، لذا كمي در منزل هم ديگر فعاليتهاي خودم هستم با همسرم كمي كمتر نسبت به قبل گفتگو دارم و فرزندم نيز اين روزها به دليل سردي هوا بيشتر در منزل ماندگار است و نق زيادي مي زند.ديشب انرژي منفي و سرد زيادي از سمت همسرم حس كردم بابش را باز نكردم و سعي كردم حال كه كمي خسته هم بودم با زود خوابيدن كمي تقليل دهم براي يك لحظه كوتاه تداخل رواني خواسته ها و تمايلاتم را با او درك كردم.

يكي از مشكلات و معضلات زندگي هاي زناشويي عدم شفافيت و تبادل انديشه ها و برداشتهاي ذهني يكديگر با هم است كم صحبتي ، سكوت ، انزوا و كم معاشرتي ، خودخوري و در خودريزي از عوامل مهمي هستند كه مشكلات و دعواهاي پنهان بين آنها را تامين مي كنند!

همسرم در خانواده اي بدنيا آمده است كه پدرش اگر در مجلس دو ساعت بنشيند و شما او را به صحبت نگيري كلا» دو كلمه سلام و خدانگهدار اول و انتهاي مجلس را از او مي شنوي و اگر هم باب صحبت را باز كنيد در حد همان كلام شما به صورت خلاصه و مفيد پاسخ ميشنويد و تمام! و خيلي از احساسات شاد يا اندوه خود را پنهان مينمايد. و مادرش نيز فردي جوشي و حساس با خودخوري فراوان و تجزيه و تحليل هاي بخودي از هر چيزي و هر اتفاقي در آزار خودش كوتاهي نمي كند.

صحبت كردن ، تبادل احساسات يكديگر ،شوخي كردن و بازي كردن با يكديگر ، جوك و مزاح ، تعريف خلاصه اي از اتفاقات و حوادث روزانه پيش آمده براي يكديگر ، هم دلي در سختي ها و مشكلات معمول زندگي ، عشق ورزيدن ، هديه دادن ، بوسيدن همه و همه بايد روزانه در وقت و موقعيت خودش تكرار و اجرا شوند و نوازش هاي روحي و جسمي تداوم داشته باشند و احساس اينكه دو دوست كنار يكديگر هستند براي هر كدامشان تداعي شود.اينها آموزه هايي است كه استاد در زندگي خانوادگي به ما انتقال داده است و هر بار در مواقع بحراني تذكر داده شده است.

وليكن براي اجراي آنها چند گام بزرگ بايد برداشت زيرا كه صرف دانستن آنها دردي را دوا نكرده و تضميني بر اقدام آنها نيست چيزي كه گاها» در زندگي مشترك من اتفاق مي افتد و تجربه اش ميكنيم با وجود آنكه مباني را ميدانيم وليكن ناخودآگاه چون هنوز ذاتمان و تمايلات نفساني امان تربيت لازمه را نداشته و پرورشش كامل نشده است بعد از كوتاه مدتي مجدد بروز مي كند و مشكل ساز مي شود.

به اين مقوله نيز بايد اضافه كنم كه من نيز در خانواده اي هم چون او با كمي وضعيت بهتر به دنيا آمده ام و هر دو فرزندهاي اول خانواده هستيم و نمادهاي تربيتي كامل از آموزه هاي اشتباه زندگي به پدر و مادرانمان مي باشيم.لحن كلام و صحبت من هم چون پدرم سرد ، ارتشي و خرد كننده است و گرما و مهرباني در آن زياد نيست هر چند كه در بهبود آن سعي زيادي داشته و دارم و نسبت به قبل تفاوت چشم گيري داشته ام وليكن در اعماق وجودم خصلتهاي كلامي و گفتاري ناضحيح باقي مانده است و دقيقا» در مواقعي كه خصلتي و لحظه اي عمل مي كنم بروز آنها بيشتر ديده مي شود.

امروز سعي در بهبود وضعيت ديشب دارم مي دانم كه او براي يك جريان مالي چيزي حدود 80 هزارتومان كسري دارد و با آنكه قبلا» نيز كمكش كردم ولي اين مقدار كم آورده است و اين موضوع اين روزها كمي ذهنش را مشغول كرده است و دقيقا»‌ طبق عادات خانوادگي اش مشكلش را طرح و تقاضاي ياري را به زبان نمي آورد و فقط دركنار و گوشه نجوا ميكند و با صراحت نيست و از اين طرف توقع آن را دارد كه كامل او را بفهمي و از بُعد خودم نيز كه گاهي متوجه موضوع نيستم چون اطلاعات كامل ندارم و يا اينكه چون درخواستي نشده است منفعل تماشاگر هستم! مي توان با طرح و پيش كشيدنش در هنگام صرف نهار اين دغدغه فكري را از او بگيرم و دليل حس ديشبش و انتشار انرژي منفي را بپرسم! كاري كه هميشه بايد از سوي من صورت بگيرد و در اين راستا؛ او همبازي كم مي شود و هر بار وقتي به وضعيت بحراني مي رسيم بعد از دلخوري و دعواي بسيار كوچكي مي شينيم و حرفهايمان را مي زنيم و راحت مي شويم و براي مدت چند ماهي اوضاع خوب است به خصوص اين كه اين حالات بي توجهي و دلخوري و دعوا هايمان هميشه در بازه دوره ماهانه اوست و هميشه از وقوع اين يك هفته ترس دارم و كنترل بيشتري بر روي كلام و رفتار و احساساتم دارم كه او آزرده نشود خوشبختانه اخيرا» با توجه به مراعاتهايي كه انجام مي شود و صحبت كردن هاي بيشترمان زمينه هاي ناراحت كننده كم شده است.

در باب گذشته نه ساله زندگي مشتركم بايد به يك تجزيه و تحليل درست و حسابي بپردازم زيراكه نكات زيادي را غافل بوده ام.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s