عدم وابستگي به دنيا با نداشتن آن فرق مي كند!

فوریه 4, 2008

ديروز بعد از ظهر خواب كوتاه بيست دقيقه اي داشتم بعد از آن كلا» كمي عصباني بودم ، بدون دليل خاصي! و لحن صحبت كردن و نحوه رانندگي ام فرق كرده بود و با غضب شده بودم.اين روزها حساب و كتاب هاي مالي براي خودم زياد دارم و در حالي كه براي آنها برنامه ريزي دارم خيلي سعي مي كنم حس وابستگي و تعلق به ماديات را از خودم دور كنم.از بابت مزايا و نعمات فعلي سپاس گزارم وليكن شديدا» مراقبت دارم و افكار پوچي كه هر از گاهي سراغم مي آيد را دور ميكنم.

آدمي به داشتن و مالكيت وابستگي زيادي نشان مي دهد و انرژي زيادي صرف روياء پردازي و داستان سازي براي داشته هايش مي كند و فراموش مي كند كه اين داشته ها و مالكيتها از آن او نيست و به صورت موقت در اختيار اوست و هر وقت صلاح باشد به او داده مي شود و نيز گرفته ميشود و همه و همه چيز از آن حضرت دوست است.وليكن وقتي مقداري چيزي بدست مي آورد بر خود غره مي گردد كه حتما» لياقت او بوده و تلاش خودش بوده است كه به اين مزايا و ماديات رسيده است و لذا متعلق به اوست و مال اوست حال در هر بازه قابل تصور است ثروت ، ملك و خانواده و غيره .عمدتا»‌ بدنبال يكي را دو تا كردن و دوتا را به چهار رساندن است و غافل از گذر زمان و لحظه حاضر است انرژي و توان زيادي را صرف كند و در اين صرف توانمنديها خيلي را براي تخيلات و تصورات خودش تلف ميكند و فرسودگي روانش را مهيا مي سازد و مطمئنا» با كسر شدن هر كدام از داشته ها و مالكيتها رنج از دست دادنهايشان باقي مي ماند و حسرت و افسوس در نهادش فغان مي كند كه چه داشتم و رفت و ديگران بردن و سرش بي كلاه ماند.

براي هر چيزي نياز به داشتن ظرفيت داريم !

ولي چقدر براي بدست آوردن اين ظرفيت تلاش مي كنيم ؟ خواسته ها ، داشتن ها و تفكرات دنيوي يك لحظه انسان را از گفتگو دروني تنها نمي گذارند و يك سره به پردازش و حساب و كتاب اين و آن هستيم.

امروز سر نماز هم توجه ام كم شده بود و داشتم به ارزش افزوده املاك مي انديشدم كه بعدش چه كنم و اگر اينقدر شود بهتر مي شود و اگر اين طور شود آن را هم بگيرم و يا اينكه امروز داشتم نامه اي براي خريد تجهيز جديد مي نوشتم و مقدار پولي كه قرار است به زودي بگيرم را براي خرچ كردنش برنامه ريزي ميكردم ذهن را شلوغ ناپايداري ها كرده بودم!

به اين مي گويند وابستگي به دنيا در حالي كه براي يك سالك نقش سم و قفل را بازي مي كند در حالي كه مي تواني همه دارائي هاي عالم را داشته باشي و يا همين مقدار فعلي را تصور كني ولي وابسته بود و نبودش نباشي و از آن به درستي و با برنامه ريزي براي كسب آرامش بيشتر روح و روان خويش بهره ببري و شكر آن را بجا آورده و از حداكثر نياز نيز به ديگران كمك و ياري رساني.

مثل اين مي ماند كه خيلي ها وابسته به مادر يا نزديكي هستند و پيوند عاطفي شديدي دارند كه با حذف اين پيوند فرد دچار افسردگي و بحران روحي مي شود در حالي كه وجود و حضور مادر و ديگري مي تواند باشد وليكن بدون وابستگي فكري و عاطفي و با حفظ احترام از حضور مفيد و فعلي او حداكثر بهره و استفاده دو طرفه را برده و از با هم بودن در كنار هم شاد و خرسند بود.به نوعي هر چيزي را در جاي خودش ديدن و در وقت خودش استفاده كردن يا همان حفظ حالت تعادل و عدل در كارها و داشت ها.

به خداوند متعال پناه مي برم از شرّ وسوسه هاي دروني و وابستگي هاي دنيايي راهيم كن يا حقّ!

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s