زندگي ميدان تمرين و تلاش براي سالك شدن است

فوریه 8, 2008

موقعيت هاي زندگي مي تواند موقعيت هاي تمرين كردن ما باشد. نگرش و نگاه هر فردي به زندگي و آنچه در شالوده فكري اش وجود دارد راهنماي و پيشرو او در ادامه زندگي اش است اگر با نگاه منفي و انرژي منفي نظر كني هر ا»چه كه دوست داري در منفي گراي ات تجربه خواهي كرد و به همان سمت سوق پيدا مي كني و اگر بر عمس بار مثبت داشته باشي از مثبت پر مي شوي.

گذشته ام قدرت زيادي داشته و دارد و او توانسته است بسياري از خصلتهاي و عادات بد و خوب را تحميلم كند و بحدي كه ديگر تفاوت بد و خوب و يا اينكه حضورش را هم حس نمي كنم و تلنگر هاي دروني هم كم كم ، بي اثر شده اند. داشتن ليستي از صفات و خصوصيات منفي و بد عمومي (خصلتها و صفات منفي و بد) هر انساني مي تواند فرصت فكر كردن به آنها را بدهد و و درون كاوي افكار ، اعمال و گفتار مي تواند، موارد ليست شده را با وضعيت وجودي فعلي آشكار سازد.و شروع خوبي براي برنامه ريزي حذف آنها باشد.

روز چهارشنبه بحثمان روي روي مبحث بخل بود شايد برخي اوقات چنين چيزي را داشته ام ولي نسبتش خيلي كم بوده است و اخيرا» بسيار كم تر است ولي ممكن است اتفاق بيفتد معني اش را خوب بداني به موقع قابل كنترل است:

استاد : بخل – استفاده نکردن از اموال و امکانات درجاي خود است .از ثمرات دنياطلبي و مال پرستي است .

حسادت – دردل آرزوي ازبين رفتن امکانات ديگران را داشتن ,چشم ديدن ديگري را نداشتن از جهتي خاص ومثل ثروت علم و…وآرزوي ازبين رفتن آن راداشتن است.

غبطه -تلاش براي رسيدن به چيزهاي خوبي که ديگران دارند؛بدون خواستن ازبين رفتن آن براي ديگران.

امام حسن (ع): بخل چيست؟ فرمود: آنچه را در دست داري مايه شرف پنداري وآنچه را انفاق كني تلف شده بداني.

كرم چيست؟ فرمود: بخشش پيش از خواهش وطعام دادن به مردم هنگام قحطي.

انوشيروان: آز و بخل چيست و كدام يك زيانمندتر است؟ گفت: آز آنست كه مرد دنبال چيزي افتد كه از حق او نيست. بخل بازداشتن حق مردم از ايشان است و آز زيانمندترين اينهاست. زيرا آز ريشه بدي‌ها و پايه ستم كاري‌هاست. بخل از آز برمي‌خيزد. آزمند را هيچ چيز در جهان سير نسازد.

اين هفته برنامه روي مبحث غرور و خودخواهي است توي اين يكي خيلي مشكل دارم آنقدر ظريف و غافل گير كننده است كه به سختي ميشه از عهده اش برآمد!

اما نتيجه مهمي كه در اين هفته به آن رسيده ام آنستكه هر موقعيتي در زندگي و هر فردي كه سر راهم قرار دارد در خانواده در شركت در جامعه و دوستان و غيره و هر وسيله و جمسي و … همه همه موقعيت و وضعيتي است براي تمرين كردن و تهذيب نفس لذا همه آنها بايد متشكر باشم كه با وجودشان موقعيت پاك سازي را به من مي دهند با اين نگرش خيلي راحتتر مي توان با همه چيز كنار آمد و مفيد بود و آرامش داشت و حرص نزد و حسادت نكرد.

خداوند را شاكرم و سپاس بي نهايت دارم.

خداوندا در اطراف فقر ، فساد ، گرسنگي و بيماري زياد است اگر صلاح مي دانيد درخواست رفع آنها را داريم ؛ همه جا ، همه زمان نيازمند شما هستيم و خرسنديم كه فقط نيازمند شمائيم ما را نيازمند غير نكن.آمين

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s