غرور ، خودخواهي ، خودبيني سم هاي مهلك براي سالك

فوریه 11, 2008

هميشه به همراهم بوده اند و بسيار زياد اذيت شده ام در رفع آنها ، و هنوزم كه هنوزه بازي ام مي دهند بسياري از صفات و خصوصيات منفي و بدن نهاد آدمي به اين چند مورد وابسته است و علت ريشه اي آنها مي باشند.

وقتي مغرور ،‌خودخواه و خودبين هستم ديگر چيزي براي ديگري و احتساب ديگران نمي ماند و در دايره محدود منيتهاي خويش و مالكيت و تمامت خواهي پيش مي آيند.دقيقا»‌ اين حالات وقتي پيش مي آيد كه فقط «من» مطرح مي شود و حضور خداوند متعال ياد و ذكرش و وجودش در خاطر و افكارم حذف مي شود.بسيار ظريف و حساس است يك حس عجيب ، يك ذهنيت آمدني و ماندني است! مدوام فكر و اذهانم به سوي برنامه ريزي فعاليتهاي تمامت خواه و من گرا است : اين را اينجور كنم تا اين را داشه باشم ، اين را بگويم كه بگويند اين است ، آن را ببينم كه نگويند آن نيست ، آنچه گذشته است را مرور مي كنم لحظه هاي خوبش را و توسعه اش مي دهم براي دلخوشي و لذت خودم ، دنبال پولم كه آن را داشته باشم و متفاوت باشد از ديگران ، نيازهاي فعلي بر اساس واقعيت و لازمه بودن آنها نيست بر اساس خواسته ها و تمايلات خودم است ، امروز دنبال موبايل آخرين مدل ، فردا به دنبال خريد زمين و سهام تعاوني زمين براي آينده ، تخيل سازي براي خانه اي كه سال ديگر اگر بشود بخرم كه اين را داشته باشد و آن جوري باشد و از داشته هاي فعلي كوهي براي داشته هاي آينده مي سازم.البته نه اينكه برنامه ريزي و توسعه مباحث اقتصادي را منكر و نداري را تبليغ داشته باشم بلكه بحث تعميم و توسعه دادن پوچ آنها در ذهنم و فراموش كردن راه صحيح است و ايجاد وابستگي در درونم با اين گفتگوهاي دروني باطل براي مسائل دنيوي! عدم وابستگي به دنيا با نداشتن آن فرق مي كند!

همه جا «من» نقش عمده را بازي مي كند، يكي از نشانه هايي كه اخيرا» آن را در خودم ديده ام بحث صحبت كردن و تعريف از خاطرات گذشته و كسب موفقيتهاي آن مي باشد در خصوص درس خواندن ،‌فوتبال بازي كردن ، دوران دانشجوئي و … با مخاطبان بر روي مباحث مختلف يكي از عناوين صحبتها مرور قهرماني هاي گذشته است و تحميل آنها به ذهنيت فعلي ام است كه چقدر توانا و برتر بودم!

وقتي به گذشته بر مي گردم مي بينم خيلي از اختلافات كوچك و بزرگ در خانواده روي محور اين صفات ناپسند مي گردد و حضورشان در درونم باعث مي شود كه مبحث عدالت و حفظ تعادل در رفتار ، گفتار و كردارم را نسبت بديگران ، همسر و فرزندم كم رنگ و يا كاملا» حذف شده باشد و چون اين خودبيني با خودبيني و يا حتي استحقاق خق ديگري تداخل پيدا مي كند به مشاجره و دلخوري و اختلاف ناسالم مي كشد.چون در لحظات زندگي به خودم بيشتر فكر كرده ام يا بهتر بگويم براي خودم بوده ام و جايي كه بايد براي ديگري و اداي سهم آنها باشم سهم خودم را بيشتر ديده ام !

در محل كار مزيت يا امكاناتي را چه در سطح مادي و پست سازماني به ديگري و ديگران مي دهند منتظر آن هستم و تخريب و خودخوري خودم كه استحقاق آن را دارم و بهترم!

هر چند واقعيتش اين روزها برخي از موارد فوق اتفاقشان كمتر شده است وليكن بيش از 70 درصد هنوز باقي است و حتي نمي توانم بگويم در يك زمينه كاملا» حذف شده است! وجود دارد برخي پنهان مي شود و در موقعيتي كه اصلا» توقع اش را ندارم سر باز مي كند و گاها» خجالت آور مي شود! حتي دركسب جايگاه هاي معنوي نيز اين غرور و خودخواهي كار دستم داده است و حس رقابت و كسب جايگاه جايگزين به جاي ديگري حتي استاد را در درونم بوجود آورده است و چقدر از اين بابت خجل زده و ناراحت و عصباني شده بودم !

فعلا» برايم فقط نوشتن و بررسي كردنشان ، پشيماني ، تجزيه و تحليل جزئيات ، دعا ، توبه و كنترل آنها براي آتي راه كوچك كردن اين «من» خودخواه ، مغرور و خودبين است.

برخي اوقات خسته مي شوم در حالت و شرايطي كه به بررسي و تجزيه و تحليل رفتار ، كردار و گفتار مي پردازم نقس اين سم هاي دروني را مي بينم و از اينكه باز تكرار مي شوند و وجودم را گرفته اند خسته مي شوم و از خودم بيزار مي شوم يك جوري مي بُرم !

فقط و فقط پناه مي برم به حضرت دوست كه ياريم رساند در تهذيب اين سموم و اوست كه چون ياري ام رساند قوت هميشگي طي راه را مي بخشد.

خداوندا هر جا حضور شما در درونم كم است حضور من پر رنگ است هميشه نيازمند شما هستيم و از اينكه فقط نيازمند شما هستيم شاكريم ياري ام رسان تا من در درونم رنگي نداشته باشد و همه همه ذهن ، فكر ، اعمال و گفتارم شما و شما باشي.سپاس فراوان

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s